See testata on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "noun form"
},
"expansion": "testata",
"name": "head"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "English plurals in -a with singular in -um",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "testatum"
}
],
"glosses": [
"plural of testatum"
],
"id": "en-testata-en-noun-DbAq-jUS",
"links": [
[
"testatum",
"testatum#English"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "testata"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "test"
},
"expansion": "English test",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English test.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "73/salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "testaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "testaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "testaatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei testata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "testasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "testasit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testasimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "testasitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testasivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "testaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "testaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "testaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei testattaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testatkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön testatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testatkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme testatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "testatkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää testatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testatkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt testatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön testattako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "testannen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "testannet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testannee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testannemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "testannette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "testannevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei testattane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "testata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "testaava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "testattava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testatakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testataksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "testataksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testataksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testatakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testataksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "testatessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testattaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testatessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testatessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "testatessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testatessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testatessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testatessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testaamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testaamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testaamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "testaamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testaamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "testata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "testata",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "test",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-salata"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "testaaja"
},
{
"word": "testaaminen"
},
{
"word": "testailla"
},
{
"word": "testaus"
}
],
"glosses": [
"to test"
],
"id": "en-testata-fi-verb-GtzD~daT",
"links": [
[
"test",
"test"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to test"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtestɑtɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞s̠tɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-estɑtɑ"
}
],
"word": "testata"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "testa",
"3": "ata",
"t1": "head"
},
"expansion": "testa (“head”) + -ata",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From testa (“head”) + -ata.",
"forms": [
{
"form": "testate",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "testata f (plural testate)",
"name": "it-noun"
}
],
"hyphenation": [
"te‧stà‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"te‧stà‧ta"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"headbutt"
],
"id": "en-testata-it-noun-7uhRXOUI",
"links": [
[
"headbutt",
"headbutt"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "craniata"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"head (of a valley, column, etc.)"
],
"id": "en-testata-it-noun-k-tr0rc9",
"links": [
[
"head",
"head"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "it",
"name": "Architecture",
"orig": "it:Architecture",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "4 5 37 23 14 5 4 3 4",
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 2 31 19 12 10 12 3",
"kind": "other",
"name": "Italian terms suffixed with -ata",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 1 27 17 7 4 6 2 4 8 8 9",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 1 31 20 4 2 3 1 2 10 10 12",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
9
]
],
"english": "the front of an airport",
"text": "la testata di un aeroporto",
"translation": "the front of an airport",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
8
]
],
"english": "the head of the bridge",
"text": "la testata del ponte",
"translation": "the head of the bridge",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"the access point of a longitudinal structure; front, head"
],
"id": "en-testata-it-noun-Gqf70RCX",
"links": [
[
"architecture",
"architecture"
],
[
"access",
"access"
],
[
"point",
"point"
],
[
"longitudinal",
"longitudinal"
],
[
"structure",
"structure"
],
[
"front",
"front"
]
],
"raw_glosses": [
"(architecture) the access point of a longitudinal structure; front, head"
],
"synonyms": [
{
"word": "fronte"
}
],
"tags": [
"feminine"
],
"topics": [
"architecture"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "it",
"name": "Weapons",
"orig": "it:Weapons",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"warhead"
],
"id": "en-testata-it-noun-SHcWJOnl",
"links": [
[
"weaponry",
"weaponry"
],
[
"warhead",
"warhead"
]
],
"raw_glosses": [
"(weaponry) warhead"
],
"tags": [
"feminine"
],
"topics": [
"engineering",
"government",
"military",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"politics",
"tools",
"war",
"weaponry"
]
},
{
"glosses": [
"cylinder head"
],
"id": "en-testata-it-noun-ZeHgqISn",
"links": [
[
"cylinder head",
"cylinder head"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"masthead, headline (in a newspaper)"
],
"id": "en-testata-it-noun-d3QlFBtq",
"links": [
[
"masthead",
"masthead"
],
[
"headline",
"headline"
],
[
"newspaper",
"newspaper"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian metonyms",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"newspaper"
],
"id": "en-testata-it-noun-8pxFEWcv",
"links": [
[
"newspaper",
"newspaper"
]
],
"raw_glosses": [
"(metonymic) newspaper"
],
"tags": [
"feminine",
"metonymically"
]
},
{
"glosses": [
"bedhead, headboard"
],
"id": "en-testata-it-noun-Bn1WvvTa",
"links": [
[
"bedhead",
"bedhead"
],
[
"headboard",
"headboard"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tesˈta.ta/"
},
{
"rhymes": "-ata"
}
],
"word": "testata"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "past participle form",
"g": "f-s"
},
"expansion": "testata f sg",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"te‧stà‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"te‧stà‧ta"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testato"
}
],
"glosses": [
"feminine singular of testato"
],
"id": "en-testata-it-verb-IhYt4yFL",
"links": [
[
"testato",
"testato#Italian"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"participle",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tesˈta.ta/"
},
{
"rhymes": "-ata"
}
],
"word": "testata"
}
{
"forms": [
{
"form": "testāta",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "testāta"
},
"expansion": "testāta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testātus"
}
],
"glosses": [
"inflection of testātus:",
"nominative/vocative feminine singular"
],
"id": "en-testata-la-verb-pfhvDxmm",
"links": [
[
"testātus",
"testatus#Latin"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"nominative",
"participle",
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "testātus"
}
],
"glosses": [
"inflection of testātus:",
"nominative/accusative/vocative neuter plural"
],
"id": "en-testata-la-verb-2FFNwfES",
"links": [
[
"testātus",
"testatus#Latin"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"participle",
"plural",
"vocative"
]
}
],
"word": "testata"
}
{
"forms": [
{
"form": "testātā",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "testātā"
},
"expansion": "testātā",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "30 30 40",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "testātus"
}
],
"glosses": [
"ablative feminine singular of testātus"
],
"id": "en-testata-la-verb-PSVZTBLi",
"links": [
[
"testātus",
"testatus#Latin"
]
],
"tags": [
"ablative",
"feminine",
"form-of",
"participle",
"singular"
]
}
],
"word": "testata"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vep-conj-kogota",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testadan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "testazin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "testadad",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testazid",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testada",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testadab",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testazi",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testakaha",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadam",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "testazim",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "testakam",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "testadat",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "testazit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testakat",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testatas",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaziba",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testakaha",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testada",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "testadand",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "testada",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "testakoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "testanugoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "testakoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "testadaižin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "testanuižin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "testadanen",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "testadaižid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testanuižid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testadaned",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testadaiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testanuiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaneb",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaižim",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "testanuižim",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "testadanem",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "testadaižit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "testanuižit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testadanet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "testadaižiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "testanuižiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaneba",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"connegative",
"present"
]
},
{
"form": "testanuiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"connegative",
"past"
]
},
{
"form": "testadane",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "testata",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "testates",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "testadamas",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"potential"
]
},
{
"form": "testaten",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"instructive",
"present"
]
},
{
"form": "testadamaha",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"potential"
]
},
{
"form": "testadamaspäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"participle",
"potential"
]
},
{
"form": "testadai",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "testadamal",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"potential"
]
},
{
"form": "testanu",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "testadamat",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"potential"
]
},
{
"form": "testatud",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "verbs",
"cat2": "",
"head": ""
},
"expansion": "testata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "testata",
"name": "vep-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "a"
},
"name": "vep-conj-kogota"
}
],
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Veps entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to test, to put to the test"
],
"id": "en-testata-vep-verb-TaLmO6L4",
"links": [
[
"test",
"test"
]
]
}
],
"word": "testata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "noun form"
},
"expansion": "testata",
"name": "head"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English entries with incorrect language header",
"English non-lemma forms",
"English noun forms",
"English plurals in -a with singular in -um",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "testatum"
}
],
"glosses": [
"plural of testatum"
],
"links": [
[
"testatum",
"testatum#English"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "testata"
}
{
"derived": [
{
"word": "testaaja"
},
{
"word": "testaaminen"
},
{
"word": "testailla"
},
{
"word": "testaus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "test"
},
"expansion": "English test",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English test.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "73/salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "testaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "testaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "testaatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei testata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "testasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "testasit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testasimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "testasitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testasivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "testaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "testaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "testaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät testaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei testattaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä testaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testatkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön testatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testatkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme testatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "testatkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää testatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testatkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt testatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön testattako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "testannen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "testannet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testannee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testannemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "testannette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "testannevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät testanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene testanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei testattane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "testata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "testaava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "testattava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testatakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testataksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "testataksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testataksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testatakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testataksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "testattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "testatessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testattaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testatessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testatessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "testatessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testatessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testatessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testatessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testaamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testattaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testaamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testaamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "testaamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testaamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "testaamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "testata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "testata",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "test",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-salata"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish salata-type verbs",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish transitive verbs",
"Finnish verbs",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/estɑtɑ",
"Rhymes:Finnish/estɑtɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"to test"
],
"links": [
[
"test",
"test"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to test"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtestɑtɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞s̠tɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-estɑtɑ"
}
],
"word": "testata"
}
{
"categories": [
"Italian 3-syllable words",
"Italian countable nouns",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian feminine nouns",
"Italian lemmas",
"Italian non-lemma forms",
"Italian nouns",
"Italian past participle forms",
"Italian terms suffixed with -ata",
"Italian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Italian/ata",
"Rhymes:Italian/ata/3 syllables"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "testa",
"3": "ata",
"t1": "head"
},
"expansion": "testa (“head”) + -ata",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From testa (“head”) + -ata.",
"forms": [
{
"form": "testate",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "testata f (plural testate)",
"name": "it-noun"
}
],
"hyphenation": [
"te‧stà‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"te‧stà‧ta"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"headbutt"
],
"links": [
[
"headbutt",
"headbutt"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "craniata"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"head (of a valley, column, etc.)"
],
"links": [
[
"head",
"head"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
"Italian terms with usage examples",
"it:Architecture"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
9
]
],
"english": "the front of an airport",
"text": "la testata di un aeroporto",
"translation": "the front of an airport",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
8
]
],
"english": "the head of the bridge",
"text": "la testata del ponte",
"translation": "the head of the bridge",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"the access point of a longitudinal structure; front, head"
],
"links": [
[
"architecture",
"architecture"
],
[
"access",
"access"
],
[
"point",
"point"
],
[
"longitudinal",
"longitudinal"
],
[
"structure",
"structure"
],
[
"front",
"front"
]
],
"raw_glosses": [
"(architecture) the access point of a longitudinal structure; front, head"
],
"synonyms": [
{
"word": "fronte"
}
],
"tags": [
"feminine"
],
"topics": [
"architecture"
]
},
{
"categories": [
"it:Weapons"
],
"glosses": [
"warhead"
],
"links": [
[
"weaponry",
"weaponry"
],
[
"warhead",
"warhead"
]
],
"raw_glosses": [
"(weaponry) warhead"
],
"tags": [
"feminine"
],
"topics": [
"engineering",
"government",
"military",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"politics",
"tools",
"war",
"weaponry"
]
},
{
"glosses": [
"cylinder head"
],
"links": [
[
"cylinder head",
"cylinder head"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"masthead, headline (in a newspaper)"
],
"links": [
[
"masthead",
"masthead"
],
[
"headline",
"headline"
],
[
"newspaper",
"newspaper"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
"Italian metonyms"
],
"glosses": [
"newspaper"
],
"links": [
[
"newspaper",
"newspaper"
]
],
"raw_glosses": [
"(metonymic) newspaper"
],
"tags": [
"feminine",
"metonymically"
]
},
{
"glosses": [
"bedhead, headboard"
],
"links": [
[
"bedhead",
"bedhead"
],
[
"headboard",
"headboard"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tesˈta.ta/"
},
{
"rhymes": "-ata"
}
],
"word": "testata"
}
{
"categories": [
"Italian 3-syllable words",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian past participle forms",
"Italian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Italian/ata",
"Rhymes:Italian/ata/3 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "past participle form",
"g": "f-s"
},
"expansion": "testata f sg",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"te‧stà‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"te‧stà‧ta"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testato"
}
],
"glosses": [
"feminine singular of testato"
],
"links": [
[
"testato",
"testato#Italian"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"participle",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tesˈta.ta/"
},
{
"rhymes": "-ata"
}
],
"word": "testata"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin participle forms",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "testāta",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "testāta"
},
"expansion": "testāta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testātus"
}
],
"glosses": [
"inflection of testātus:",
"nominative/vocative feminine singular"
],
"links": [
[
"testātus",
"testatus#Latin"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"nominative",
"participle",
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "testātus"
}
],
"glosses": [
"inflection of testātus:",
"nominative/accusative/vocative neuter plural"
],
"links": [
[
"testātus",
"testatus#Latin"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"participle",
"plural",
"vocative"
]
}
],
"word": "testata"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin participle forms",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "testātā",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "testātā"
},
"expansion": "testātā",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testātus"
}
],
"glosses": [
"ablative feminine singular of testātus"
],
"links": [
[
"testātus",
"testatus#Latin"
]
],
"tags": [
"ablative",
"feminine",
"form-of",
"participle",
"singular"
]
}
],
"word": "testata"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vep-conj-kogota",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testadan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "testazin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "testadad",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testazid",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testada",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testadab",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testazi",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testakaha",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadam",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "testazim",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "testakam",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "testadat",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "testazit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testakat",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testatas",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "testaziba",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testakaha",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testada",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "testadand",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "testada",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "testakoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "testanugoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "testakoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "testadaižin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "testanuižin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "testadanen",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "testadaižid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testanuižid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testadaned",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testadaiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testanuiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaneb",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaižim",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "testanuižim",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "testadanem",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "testadaižit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "testanuižit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testadanet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "testadaižiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "testanuižiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaneba",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "testadaiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"connegative",
"present"
]
},
{
"form": "testanuiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"connegative",
"past"
]
},
{
"form": "testadane",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "testata",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "testates",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "testadamas",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"potential"
]
},
{
"form": "testaten",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"instructive",
"present"
]
},
{
"form": "testadamaha",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"potential"
]
},
{
"form": "testadamaspäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"participle",
"potential"
]
},
{
"form": "testadai",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "testadamal",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"potential"
]
},
{
"form": "testanu",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "testadamat",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"potential"
]
},
{
"form": "testatud",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "verbs",
"cat2": "",
"head": ""
},
"expansion": "testata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "testata",
"name": "vep-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "a"
},
"name": "vep-conj-kogota"
}
],
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Veps entries with incorrect language header",
"Veps kogota-type verbs",
"Veps lemmas",
"Veps verbs"
],
"glosses": [
"to test, to put to the test"
],
"links": [
[
"test",
"test"
]
]
}
],
"word": "testata"
}
Download raw JSONL data for testata meaning in All languages combined (34.6kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: testata/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"testata"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "testata",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.